ερατοσθενησ

ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΟΥ “ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗ”

Την Τετάρτη,  20 Μαρτίου 2024, ημέρα της εαρινής Ισημερίας και πρώτης ημέρας της Άνοιξης, στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε το πείραμα του Ερατοσθένη , μια δράση  πανελλαδικής εμβέλειας της ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε ( Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστήμων) σε συνεργασία με το ινστιτούτο Αστρονομίας Αστροφυσικής, διαστημικών εφαρμογών και τηλεπισκόπησης και με στόχο τον υπολογισμό της περιμέτρου και κατ’ επέκταση , της ακτίνας της γης.

Η δράση που  οργανώθηκε από τις καθηγήτριες Ζωγράφου Ειρήνη, Φυσικό, και Κουτσογιαννακοπούλου Παναγιώτα, Μαθηματικό , βασίστηκε στο πλούσιο εκπαιδευτικό υλικό της ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε, και υλοποιήθηκε από τους μαθητές της Β΄ Γυμνασίου. Τα αποτελέσματα της δράσης κρίθηκαν απολύτως ικανοποιητικά!

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας!

collage ΤΕΛΙΚΟ