Ανακοινώσεις

Πρόγραμμα Πρόληψης και Προαγωγής Υγείας Παιδιών και Εφήβων – ΔΙΩΝΗ”, για τον παιδικό – μαθητικό πληθυσμό

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το Κ.Υ.Αθήνας συμμετέχει φέτος στην ανάπτυξη του προγράμματος πρόληψης και προαγωγής υγείας παιδιών και εφήβων “ΔΙΩΝΗ”.

Το Πρόγραμμα απευθύνεται σε παιδιά και εφήβους μόνον εκείνων των βαθμίδων εκπαίδευσης που απαιτείται η συμπλήρωση ΑΔΥΜ,
ήτοι:

• παιδιά Παιδικών Σταθμών που πρόκειται να εγγραφούν στο Νηπιαγωγείο
  • παιδιά Νηπιαγωγείου που πρόκειται να εγγραφούν στην Α’ Δημοτικού
  • παιδιά της Γ’ Δημοτικού που πρόκειται να εγγραφούν στην επόμενη τάξη
  • παιδιά της ΣΤ’ Δημοτικού που πρόκειται να εγγραφούν στην Α’ Γυμνασίου
  • έφηβοι της Γ’ Γυμνασίου που πρόκειται να εγγραφούν στην Α’ Λυκείου.

Στα παρακάτω συνημμένα αρχεία περιλαμβάνονται όλα τα απαραίτητα στοιχεία που πρέπει να γνωρίζει η σχολική μονάδα. Λόγω φόρτου εργασίας η μονάδα μας μπορεί να εφαρμόσει το συγκεκριμένο πρόγραμμα μόνο εντός του χώρου της Δομής μας και σε συγκεκριμένο ωράριο, ήτοι κάθε Τετάρτη 11π.μ. έως 5μ.μ. .

ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Στο πλαίσιο της παρέμβασης/ προγράμματος προβλέπεται:

1. Η συμπλήρωση του ιατρικού ιστορικού στο Φύλλο Ιατρικής Εξέτασης (Φ.Ι.Ε.)του Α.Δ.Υ.Μ. με τη συνεργασία του γονέα/κηδεμόνα, από τον ιατρό και τον επαγγελματία υγείας παρέχοντας σχετικές επεξηγήσεις.

2. Υπογραφή του συμπληρωμένου ιατρικού ιστορικού στο Φ.Ι.Ε. από τον γονέα/κηδεμόνα.

3. Έλεγχος και ενημέρωση του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού από την ομάδα υγείας κατά τη διάρκεια συμπλήρωσης του ιατρικού ιστορικού και πριν τη φυσική εξέταση

4. Πλήρης φυσική εξέταση του παιδιού με επικέντρωση ανάλογα με την ηλικίασε επιμέρους σημεία (βλ. παρακάτω).

5. Συμπλήρωση των ευρημάτων της φυσικής εξέτασης στο Φ.Ι.Ε. του Α.Δ.Υ.Μ.από τον/την ιατρό.

6. Ευαισθητοποίηση των ιατρών σχετικά με την αναγνώριση σπάνιωννοσημάτων στην περίπτωση που διαπιστώνεται από τη φυσική εξέτασηπαρουσία ευρημάτων από πολλά συστήματα ή σε περίπτωση νοσημάτων μετοπικό επιπολασμό.

7. Έλεγχος της εμβολιαστικής κάλυψης.

8. Συμπλήρωση του Α.Δ.Υ.Μ για συμμετοχή στις σχολικές δραστηριότητες :συμμετοχή χωρίς ή με περιορισμούς σύμφωνα με την κρίση του ιατρού.

Παρακαλούνται οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στο παραπάνω πρόγραμμα να μας προσκομίσουν υπογεγραμμένη την Υπεύθυνη δήλωση που θα βρουν στα παρακάτω έγγραφα.